Blog

31 Okt
hell

Strašidelné príbehy z webu

Prichádzajú predovšetkým v noci. Prosby stratených webmajstrov, zblúdilých na ceste k neustálemu zlepšovaniu. Web je tajomné miesto plné nástrah, programovania a správa webov je alchýmia aj poézia zároveň. Toto sú príbehy nefunkčných CMS systémov.

Sedel v malej kobke obklopený tmou, iba svetlo z notebooku sa predieralo medzi jeho dlhé tenké prsty, ktorými písal tajomný skript. Myslel iba na to, čo bude, keď svoju prácu dokončí a ukáže svetovej verejnosti. Keď tu zrazu niečo zaškrípalo. Errrrrrrrrrrr, PHP Error, zmazaná SQL tabuľka… Holly F* S#!?

 

Najdôležitejšie je nestrácať hlavu, prečítajte si naše tipy, ako zabrániť alebo riešiť strašidelné situácie pri správe webu:

Omylom zmazané súbory z FTP

Pôvodne ste chceli spraviť iba malú „kozmetickú“ zmenu. Veď ste to tak pekne napísali, tá funkcia v PHP bola fakt super a fungovala celé roky, len škoda, že ste ten PHP súbor omylom zmazali. Ak sa vám podarí niečo podobné nepríjemné, nezúfajte. Môžete sa pripojiť na FTP server „backup.syphon.sk“, tam nájdete kompletnú zálohu webu spred 24 hodín. Užívateľské meno a heslo je rovnaké, aké používate, stačí iba nastaviť hostname na „backup.syphon.sk“.

Stratené SQL dáta, zmazané MySQL tabuľky

Aj to sa stáva, ak ste náhodou zabudli spraviť pracovnú kópiu SQL tabuliek a niečo sa pobabralo. Na vašom FTP serveri nájdete zálohy SQL databáz. Tie je možné obnoviť a všetko znova funguje. Jednoduchá vec, ale vždy poteší.

Akékoľvek iné stratené súbory, tabuľky, emaily, …
Ak potrebujete obnoviť niečo, čo ste v zálohe nenašli, tak máme aj staršie zálohy.

Bezpečné spojenie na FTP server

Ak pracujete s FTP, tak je lepšie použiť SFTP spojenie. Zabránite tak odchyteniu hesiel, ktoré sú častou príčinou napadnutia webu alebo poškodenia webu cudzími osobami. Takto sa temné sily z podsvetia nedostanú k FTP heslám. SFTP beží na porte 2121. Je testované s aplikáciami FileZilla, WinSCP, ExpanDrive,  a iné …

Aby bytosti temnej strany nezískali prístup do CMS (Joomla a iné obludnosti … :)

Ak pri práci s CMS systémom použijete prístup cez https://, bude vaše CMS v bezpečí. Ku každému webu prevádzkovanému u nás je možnosť aktivovať bezplatný zdieľaný SSL prístup. Použitie tohto SSL certifikátu je vhodné predovšetkým pri práci s administráciou webu. Šifrovaný SSL prístup k webu je možné aktivovať cez moj.syphon.sk. (Modul: Iné nastavenia -> HTTPS prístup).

To je všetko k aktuálnej téme „Strašidelné príbehy“, ak budete blúdiť v temnote webu a web aplikácií, obráťte sa na nás :).

Tomáš Dobrotka

Tomáš Dobrotka, zakladateľ a technický garant webhostingovej spoločnosti syphon.sk. Zaujímam sa nové technológie a ich uplatnenie pri web aplikáciách. Z praxe mám enormné skúsenosti týkajúce sa prevádzky webových riešení, protokoloch, dátových formátoch, automatizácii… Prevádzkovateľ portálov ZoznamDomen.sk, SvetDomen.sk, …

More PostsWebsite

Follow Me:
TwitterLinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>